سیره پیامبر اکرم (ص)

پیغمبر اکرم در اخلاق کریمه خود انگشت نماى دوست و دشمن بود. در حسن معاشرت آن همه آزار و شکنجه و بدرفتارى که از دشمنان ستمکار و دوستان نادان خود می دید هرگز خم به ابرو نمى‏ آورد و اظهار دلتنگى نمى‏ کرد، به زنان و کودکان و زیردستان در سلام پیشى مى‏ گرفت. از هنگامى که از جانب خدا مأموریت تبلیغ دین و هدایت و رهبرى مردم را پیدا کرد لحظه ‏اى در انجام وظیفه غفلت نکرد و در کوشش خستگى‏ ناپذیر خود از پاى ننشست. سیزده سال پیش از هجرت که در مکه بود با گرفتارى طاقت فرسا که از ناحیه مشرکین عرب داشت پیوسته به عبادت و تبلیغ دین خدا اشتغال داشت. و در ده سال بعد از هجرت با گرفتارى‏هاى روز افزون که از ناحیه دشمنان دین داشت و کارشکنى هائى که یهود و منافقان مسلمان نما مى ‏کردند، معارف دین و قوانین اسلام را با وسعت حیرت انگیزى که دارد به مردم رسانید و بیش از هشتاد جنگ با دشمنان اسلام نمود.
علاوه بر آنکه اداره امور جامعه اسلامى را که در آنموقع شامل همه شبه جزیره می‏گردید به عهده داشت، حتى به شکایتها و نیازمندى‏ هاى جزئى مردم؛ بى حاجب و دربان شخصاً رسیدگى مى کرد.
در شهامت و شجاعت پیغمبر اکرم این اندازه بس که یکه و تنها در برابر جهان آنروز که چیزى جز زورگوئى و حق کشى حکومت نمى‏ کرد با دعوت حقه قد علم کرد و آن همه شکنجه و عذاب که از ستمکاران وقت دید، هرگز در وى سستى و دلسردى ایجاد نکرد و در هیچ جنگى پاى به عقب نگذاشت.
پیغمبر اکرم عفت نفس جالبى داشت. در زندگى خود زى فقرا را داشت و ساده زندگى مى ‏کرد، و میان او و خادمان و غلامان او فرقى به نظر نمى ‏رسید و آنهمه اموال خطیر که به دستش مى‏ رسید به فقراء مسلمانان بذل مى ‏کرد و توشه کمى نیز براى زندگى خود و اهل خانه خود بر مى‏ داشت. حتى گاهى روزها مى‏ گذشت و از خانه وى دود بلند نمى‏ شد و غذاى پخته‏ اى تهیه نمى‏ گردید؛ در زندگى به نظافت و مخصوصاً به عطر خیلى علاقه زیادى داشت.

پیغمبر اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم) هرگز تغییر حال نداد و با همان تواضع و فروتنى که در اوایل داشت در اوخر زندگى نیز زندگى مى‏ کرد و با آن موقعیت باارزشى که داشت هرگز امتیازى که ارزش اجتماعى او را نشان دهد براى خود قائل نشد. روى تخت ننشست و صدر مجلس را به خود اختصاص نداد و هنگام راه رفتن جلو مردم نیفتاد و هرگز قیافه فرمانروائى و حکمرانى بخود نگرفت. گاهى که در مجلس عمومى در میان یاران خود بود اشخاص ناشناس براى ملاقات او مى ‏آمدند آن حضرت را نمى ‏شناختند و اهل مجلس را مخاطب ساخته مى‏ گفتند: کدامتان پیغمبر خدا هستید؟ آنگاه مردم پیغمبر اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم) را نشان مى ‏دادند.
پیغمبر اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم) در عمر خود هرگز به کسى دشنام نداد و سخن بیهوده نگفت و با قهقهه نخندید و عملى سبک و بى ارج انجام نداد. به تفکر و تأمل علاقه داشت و به سخن هر دردمندى و به اعتراض هر متعرضى گوش مى ‏داد آنگاه به پاسخش مى ‏پرداخت و هرگز سخن کسى را قطع نمى‏ کرد؛ فکر آزاد را نمى‏ کشت؛ ولى اشتباه هر مشتبه را روشن ساخته روى زخم درونى وى مرحم مى‏ گذاشت.


پیغمبر اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم) مهربان و بسیار رقیق القلب بود و از رنج بردن هر گرفتارى متأثر مى‏ شد؛ ولى هرگز در مجازات بزه کاران و بدکرداران خود را نمى ‏باخت و در اجراء میان دور و نزدیک و آشنا و بیگانه فرق نمى ‏گذاشت.
در سرقتى که از خانه یکى از انصار شده بود یک یهودى و یک مسلمان متهم بودند جمع کثیرى ازانصار پیش آن حضرت آمده فشار آوردند که براى حفظ آبروى مسلمانان و بالخصوص انصار، و نظر به دشمنیهاى علنى یهود؛ مرد یهودى مجازات شود ولى آن حضرت چون حق را به خلاف آنچه مى‏ خواستند تشخیص داد، آشکارا از یهود طرفدارى کرده و مرد مسلمان را محکوم نمود.

منبع: آموزش دین

  "
علامه سید محمد حسین طباطبائى‏(ره)"


/ 4 نظر / 132 بازدید
سید مجید

موفق باشی همه تن ناله و هجران، همه جا چشمۀ جوشان، چه غم از دیدۀ گریان، اگر آن یار بیاید، دل یاران برباید، دیده از غم بگشاید اگه دوست دارید ادامه این نثر موزون رو ببینید به وبلاگ من بیاید

مسلم بلاگ

با سلام لینک شما افزوده شد لینک مار اضافه کنید به نام وب سایت خبری تحلیلی وبلاگ نویسان مسلمان

علي رضا

سلام.از حسن انتخابتان كمال تشكر.استفاده كردم حشر با حضرتش اجرتان باد. ياعلـــي

مقداد

متاع دوستی و گوهر وفای به عهد در این زمانه‌ی عسرت، حقیر و ناچیزند نظر شما در مورد وفاداری به همسر و تعدد زوجات چیه ؟ منتظر نظر ارزشمند شما هستیم [گل]