ریشه دروغ‏

رسول خدا (ص) فرمود: دروغ گویى از پستى روح ریشه مى‏گیرد(لا یکذب الکاذب الا من مهانة نفسه). دروغ گو چنین مى‏پندارد که بى ارزش بودن خود را مى‏تواند به وسیله سخن دروغ جبران کند! دانا احتیاج به دروغ گویى ندارد، چون داراى دانش است.

شایستگان، احتیاج به دروغ گویى ندارند، چون شایستگى دارند. ثروتمند نیازى به دروغ گویى ندارد، چون مال و منال دارد. دارندگان فضیلت، دارندگان قدرت، احتیاجى به دروغ گفتن ندارند، چون فضیلت دارند، قدرت دارند، عطر خودش مى‏بوید، نیازى به ستودن عطار نیست، وقتى به ستودن عطار نیاز مى‏باشد که فاقد بوى خوش باشد.
دروغ گو، چون فاقد دانش است مى‏خواهد نقص خود را به وسیله ادعاى دروغ جبران کند، چون فاقد شایستگى است؛ به دروغ مى‏خواهد خود را شایسته بنمایاند، چون فاقد ثروت است، چون فاقد فضیلت است، چون فاقد قدرت است، مى‏خواهد این خلأ خود را به وسیله دروغ پر کند. لاف زدن نشانه دست خالى بودن است. توپ زدن نشانه بى عرضگى است.

اگر دیده‏اید که قدرتمندان، گردن کلفتان، زمامداران، دروغ مى‏گویند، دروغ آن‏ها از آن جهتى است که فاقدند و چیزى در دست ندارند.

کسى که گناهى نکرده، نیازى به دروغ ندارد، ولى گناه کار مى‏خواهد سیاه رویى گناه را به وسیله دروغ از خویش بشوید و خود را بى گناه و پاکباز معرفى کند! عجب اشتباهى!

‏همان طور که دروغ گویى از بى عرضگى است. رباخوارى نیز از بى لیاقتى و بى کارگى است. رباخوار اگر عرضه داشته باشد، کار مى‏کند، تجارت مى‏کند، زراعت مى‏کند و در نتیجه ثروتمند مى‏شود، ولى رباخوار عرضه این کارها را ندارد، نالایق است، کارى از او ساخته نمى‏شود، فقط مى‏تواند صدى چند نزول بگیرد و بخورد و بخوابد.


رسول خدا (ص) فرمود: (اربى الربا الکذب؛ دروغ از ربا بالاتر است.) رباخوار، هر چند بى عرضه مى‏باشد ولى پشیزى دارد که آن را در سودا بگذارد و نزول بخورد، ولى دروغ گو، این پشیز را هم ندارد، بى ارزش و بى لیاقت مى‏باشد.

زنى زنگى و افریقایى پسرى داشت که بسیار مورد علاقه‏اش بود. جهانگردى بر وى گذر کرد و پرسید: کدام صفت پسرت را بیش‏تر دوست مى‏دارى؟ زن زنگى اندکى به فکر فرو رفته و گفت: محبوب‏ترین خوى این پسر، نزد من آن است که هیچ وقت دروغ نمى‏گوید.
معلوم مى‏شود فرزند باارزشى بوده، چون راست گویى نشانه ارزش است، نشانه دارندگى و عرضه و لیاقت است.
راست گویى نشانه درست کارى است و دروغ گویى نشانه بى لیاقتى و خیانت کارى.

امیرالمؤمنین (ع) فرمود: (الصدق امانة و الکذب خیانة؛ راست گویى درستى است و دروغ گویى نادرستى.)

منبع:کتاب دروغ‏

نام نویسنده: آیةالله سید رضا صدر(ره)


/ 2 نظر / 19 بازدید
گلدسته

سلام. مطلب بسیار بسیار قشنگی نوشتید. ممنون.

عاشقان نینوا

سلام دوست عزیز از این مطالب وبلاگت لذت بردم من مدیر وبلاگ بین الحرمین قطعه ای از بهشت هستم اگه مایل باشید با هم تبادل لینک کنیم. به نفع هر دوتامونه. من منتظر جواب شما هستم madahi89.persianblog.ir