اهمیت کار - حرفه و صنعت

فعالیت و کار؛ پایه و اساسى است که نظام آفرینش روى آن استوار مى‏باشد و آنست که ضامن بقاء هر آفریده‏اى است. خداى متعال آفریده‏هاى خود را مناسب حال هر یک با وسائلى مجهز کرده که با بهکار انداختن آنها منافع را جلب و مضار را از خود دفع کند.
انسان که شگفترین و پیچیده‏ترین نقش آفرینش است نیازش از دیگر آفریدگان بیشتر مى‏باشد و بدین سبب به فعالیت بیشترى احتیاج دارد تا بوسیله آن حوائج بیشمار شخصى خود را رفع نماید و هم نظام خانوادگى را که طبعاً باید تشکیل دهد سراپا نگهدارد.
اسلام که دینى است فطرى و اجتماعى، به همین ملاحظه کسب و کار را واجب شمرده و براى افرادیکه بیکار مى‏نشینند ارزشى قائل نشده است.
در اسلام هر فرد باید طبق سلیقه و ذوق خود یکى از اینهمه حرفه و صنعت که خداى متعال فکر انسان را بسوى آنها هدایت فرموده است انتخاب کند و از این راه روزى خود را بدست آورد و بارى از بارهاى اجتماع را بدوش کشیده در آسودگى مردم بکوشد.
خداى متعال مى‏فرماید:
و أن لیس للانسان الا ما سعى سوره نجم آیه 39.
خلاصه ترجمه:
انسان تنها بوسیله کوشش و کار مى‏تواند بجائى برسد.
و از اینجاست که بیکارى در اثر تنبلى در اسلام شدیداً ممنوع است.

مضار بیکارى:
از بیان گذشته روشن شد که کار و کوشش راهى است راست که آفرینش پیش پاى انسان گذاشته تا با پیمودن آن، سعادت زندگى خود را دریابد و البته انحراف از مجراى خلقت و طبیعت اگرچه بسیار کم هم باشند جز بضرر انسان تمام نخواهد شد و در این صورت انحراف از امرى که اساس نظام زندگى روى آن استوار است جز بدبختى دنیا و آخرت در بر نخواهد داشت.
از اینجا است که امام هفتم (علیه السلام) مى‏فرماید:
در کارها اظهار سستى و خستگى مکن وگرنه دنیا و آخرت را از دست مى‏دهى.
پیغمبر اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم) کسانیرا که به بیکارى خو کرده سنگینى زندگى خود را بدوش دیگران مى‏اندازند لعنت فرموده است.
امروز از راه سنجشهاى روانى واجتماعى بخوبى روشن شده است که قسمت اعظم مفاسد اجتماعى از بیکارى برمى‏خیزد. بیکارى است که چرخ اقتصادى و فرهنگى جامعه را از گردش باز مى‏دارد و هر گونه انحطاط اخلاقى و خرافه پرستى را رواج مى‏دهد.

منبع:کتاب آموزش دین

علامه سید محمد حسین طباطبائى‏(ره)


/ 1 نظر / 30 بازدید
مرغ پخته!

سلام ودرود چند تا مطلب گذاشتم که به نظر خودم خیلی جالب و خواندنیه اگه دلتون خواست بیاید ببینید.فکر نمیکنم پشیمون بشید