سخنی درباره روزه

هنگامی که روزه داری ، شب در خوابی و و در حال روزه ، اما خدای تعالی احوال تو را درروزه دست دارد در دل تو شوق می افکند و ذکر جمیل در کردار فراهم می آورد.

روزه داشتن کار آزادگان و نیکوکاران است که به سبب آن و سایر کارها که باریتعالی به آنان آموخته است دلهاشان روشن است و از رازهای خدائی تا آنجا که مقرر است آگاه.

 پس ای پسر نخست به روزه عقل و قلب آغاز کن و از هر چه تو را از یاد پروردگار باز دارد بپرهیز و از ارتکاب گناه و افطار کردن به آن خود را بپای و بیندیش که اگر بخواهی به پادشاهی تقرب یابی و او از تو بخواهد که روزه بگیری و در خدمت او مراقب خدمت و طاعت باشی بر آن خواهی بود که از نافرمانی او و آنچه تو را از او دور می کند پرهیز کنی پس آیا در در چنان حال خر سند نبودی که آن پادشاه چنین تکلیفی بر تو کرده است؟ و آیا آن تکلیف را مایه سر افرازی خود نمی دانستی ؟ 

پس پروردگار جهانها را در ضمیر و خرد خود از بنده ای ناتوان کمتر مینگار که بنده در اثر چنین سهل انگاری و سستی در طاعت و خدمت بی آبرو و رسوا گردد و گرفتار وادی هلاک شود .

وقتی تورا خرد و دل روزه داشت همه اعضای خود را برانگیز تا از آنچه تو را از مولای تو باز می دارد امساک کنند و روزه بدارند چنان روزه ای دار که در خور ارزش تو باشد .

منبع:کشف المحجه اثر سیدبن طاووس

/ 3 نظر / 18 بازدید
انسانم آرزوست

سلام. احساس بسيار عالي بود نيايشي جذاب در ماه ضيافت الهي. شاد باشي و رستگار بروزم ومنتظر حضور سبزتون[گل]

پويان

سلام با "«انتقاد» دارويي تلخ اما مفيد" بروزم . باعث افتخار من هست که حضور گرم شما رو در تارنماي بهداشت عمومي ببينم و ديدگاهتونو در اين مورد بدونم منتظر شما هستم. با آرزوي قبولي عبادات شما دوست عزيز

حميد

سلام عزيز . وبلاگت بسيار زيباست راستي دوست داشتي به ما هم سر بزن اگر دوست داشتي ما ، رو هم لينک کني ممنون ميشم پيروز باشي --------- مرجع گرافيکـــ www.graphic4u.ir