شرف و افتخار فاطمه (س)

 

شرف و افتخار فاطمه (س) در این است که از همه گسسته و به خدا پیوسته است، بنده حق است و تسلیم او، عابده ‏اى است بى مانند که با تمام وجود به پرستش خداى پرداخته است. در پیشگاه حکم و فرمان الهى کالمیت بین یدى الغسال است تنها و تنها در پى آن است دریابد که خداوند از چه چیز خرسند است، چه امرى به نظر او مبغوض است، رضایتش در چیست؟ سخطش در کدام عمل و رفتار؟ و او همان را مورد عنایت قرار دهد.
فاطمه (س) در سایه بندگى خدا خیر نساء اهل الجنة  شد، و به همین خاطر افضل نساء اهل الارض بحساب  و در سایه چنین امرى است که نور او از نور عظمت خدا مشتق می شود. و رهیابی ها در سایه ادامه راه اوست و افضلیت در سایه بهره ‏مندى از هدایت او، و بهترین زن بودن در سایه پذیرش جنبه الگوئى او.
فاطمه (س) در سایه بندگى خدا به درجه‏اى رسیده که می تواند عزیز خدا باشد و میوه دل پیامبر به حساب آید، همتا و همراز على باشد و هم پرواز با سید اوصیا و سرانجام، میزان و معیار سنجش حق و باطل، و کفر و ایمان براى دیگران گردد.

فاطمه (س) یک محک انسانیت و فضیلت است و زنان ملاک اعتلاء و انحطاط خود را براساس او باید در نظر گیرند. رمز عظمت را در او باید بجویند و سعادتمندى را در گرو ادامه راهش بدانند.
فاطمه (س) آبرومند درگاه خداوند است، و این آبرو را در سایه اطاعت و تسلیم خود به خدا پدید آورده و دانسته است که عزت از آن خداست. ان العزة لله جمیعا و هم اوست که به شرط زمینه سازى ما، عزت را براى ما مقدر می سازد تعز من تشاء  و فاطمه (س) کوشید خود را در مسیر عزت خدائى قرار دهد و عزیز گردد.
او دریافته است که حکومت بر دلها در سایه سازش با خدا و پیوند با او حاصل میشود، نه در سایه خود آرائى و نه در سایه فریب و نیرنگ. دلها را خداى میگرداند نه مردم، صفاى باطن و رشد در سایه بندگى خدا بدست می آید نه در سایه دلقکى و موى افشانى و رنگ کارى و این دریافت درسى مهم براى همه زنان در طول تاریخ است. و اگر زنى چون فاطمه (س) با خدا بسازد و در نزدش آبرویى پیدا کند، چنان خواهد شد که پیامبر به جاى او بنشیند و گندم او را آسیاب کند. و از او بوى بهشت استشمام کند.

 

منبع:در مکتب فاطمه سلام الله علیها   "دکتر على قائمى"/ 2 نظر / 77 بازدید
مهدی

وبلاگ زیبایی دارید در صورت تمایل به وبلاگ من هم سر بزنید و نظر دهید .یا پیام دهید تبادل لینک نماییم

مــه بی تاب

پیغمبری که عمری غمخوار امتش بود روی کبود زهرا (س) اجر نبوتش بود ؟ ... صلی الله علیک یا سیدتنا مظلومة