مذهب و آزادى هاى فردى

بعضى تصوّر مى کنند که مذهب آزادى انسان را محدود کرده و از رسیدن به پاره اى از خواسته هاى خود باز مى دارد; در حالى که هدفِ دستورات مذهبى، جلوگیرى از آزادى هاى منطقى نیست بلکه هدف آن، جلوگیرى از به هدر رفتن نیروها و سرمایه هاى انسانى در راه هاى نادرست و بى ارزش است. مثلا اگر مذهب از نوشابه هاى الکلى، قمار و بى بند و بارى جنسى جلوگیرى مى کند، براى تأمین سلامت روح و جسم افراد، و نظم اجتماع است.

این کنترل اخلاقى همان روح آزادى به معناى واقعى است; زیرا آزادى چیزى جز این نیست که انسان بتواند از سرمایه هاى وجود خود در مسیر تکامل فرد و اجتماع بهره بردارى کند، «آزادى هرگز به معناى هدر دادن نیروهاى خدا داد در راه هوسرانى و بى بند و بارى نیست».

دین از هرگونه آزادى انسان که او را به سوى تکامل در جنبه هاى مختلف پیش ببرد حمایت مى کند، و همان طور که گفتیم آزادى به معناى صحیح هم چیزى جز این نیست، و غیر آن بى بند و بارى خواهد بود. به همین دلیل; دین انسان را در استفاده صحیح از مواهب حیات، پوشیدن انواع لباس هاى معقول، بهره گرفتن از غذاهاى خوب، لذّات و تفریحات سالم، و خلاصه هرگونه بهره بردارى مفید از وسایل زندگى آزاد گذاشته و هرگز انسان را به ترک آن دعوت نمى کند، قرآن مجید مى فرماید:

( قُلْ مَنْ حَرَّمَ زِینَةَ اللهِ الَّتِى أَخْرَجَ لِعِبَادِهِ وَ الطَّیِّبَاتِ مِنَ الرِّزْقِ; بگو چه کسى زینت ها و ارزاق پاکیزه را که خداوند براى بندگانش فراهم ساخته حرام کرده است).

بعلاوه مذهب ما دستور مى دهد که ضرورت هاى زمان خود را هیچگاه فراموش نکرده «و از آخرین وسایل روز و تکنیک و صنعت آگاه باشیم».

پیشواى اسلام امام صادق(علیه السلام) مى فرماید: «اَلعالِمُ بِزَمانِهِ لاتَهْجِمُ عَلَیهِ اللَوابِس; کسى که از زمان خود و نیازمندى هاى آن آگاه است هیچگاه مورد هجوم غافلگیرانه حوادث تاریک واقع نمى شود»

دین به ما مى گوید: از افکار و آداب و سنن نوین آنچه مفید و شایسته است انتخاب کرده، و آنچه نادرست و غلط است دور بریزیم، و هرگز تسلیم دنباله روى هاى بى قید و شرط، و تقلیدهاى کورکورانه که با استقلال روح و شرافت انسان سازگار نیست، نشویم.

قرآن مجید مى فرماید: ( فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ اَحْسَنَهُ أُوْلَئکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللهُ وَ اُولئِکَ هُمْ اُولُوا الأَلْبَابِ;

به بندگان من بشارت ده، آنها که همه سخنان را مى شنوند و سپس از بهترین آنها پیروى مى کنند، هدایت یافتگان و صاحبان عقل و خردند).

 

منبع: اسلام در یک نگاه

 آیة اللّه العظمى مکارم شیرازى


/ 1 نظر / 21 بازدید
سایت تخصصی تاریخ اسلام

به نام حضرت حق امروز که رمز موفقیت جهان اسلام در گرو شناساندن مبانی غنی و بی بدیل اسلام و تفکرات ناب پیامبر مکرم و معظم اسلام صلوات الله علیه و اهل بیت پاک و مطهرشان است و به تعبیر مقام معظم رهبری، اسلام باید در نهضت نرم افزاری و علمی از دشمنان قسم خورده خود پیشی بگیرد ، نقش پایگاه های اطلاع رسانی و شبکه های رسانه ای در هوشیاری و بیداری ملل مختلف و تفکرات گوناگون از هر روزی پررنگ تر و ملموس تر به نظر میرسد. شبکه های رسانه ای و اینترنتی غرب و شرق دست به دست هم داده تا مبانی اعتقادی و ریشه های عمیق این امت اسلامی را نابود کرده و تفکرات اومانیسمی و پوچ خود را به خورد جوانان و نوجوانان این دیار دهد. شاید کوچک ترین وظیفه شبکه های اطلاع رسانی متعهد و اسلامی این است که در این هجوم بی رحمانه و در این جنگ نابرابر حداکثر توان خود را به کاربرده تا دست در دست همدیگر بتوانند برای مقابله و دفاع از ارزش های پاک و مقدس اسلام و انتقلاب تلاش کنند. ما نیز به عنوان عضو کوچکی از این موج مقدس آماده ایم تا در راه آرمانهای رسول خدا و دین حق نهایت سعی و تلاشمان را مبذول نماییم. روابط عمومی سایت تخصصی تاریخ اسلام