روش کلى اسلام در حفظ منافع و رفع اختلافات

اسلام بطور کلى سعادت جامعه را که مرهون حفظ منافع مردم و رفع اختلافاتشان مى‏باشد با دو چیز تأمین مى‏کند.


١- امتیازات طبقاتى را بکلى لغو نموده و از ارزش انداخته است باین معنى که افراد در جامعه اسلامى، با هم برادر و برابرند و هرگز کسى حق ندارد باستناد ثروت یا نیروى دیگرى از نیروهاى اجتماعى بر دیگران برترى جوید؛ و آنان را خوار و سبک شمرده از آنان فروتنى و کرنش بخواهد؛ یا بواسطه سمت مخصوص خود از پاره‏اى از وظائف سنگین اجتماع معاف شود، یا مصونیت پیدا کرده در برابر گناهى که مى‏کند مجازات نشود. سرپرست جامعه در اجراء قوانین و مقررات حکمش نافذ است و همگى باید در مقابل او سر تعظیم فرود آورند و باو احترام گزارند.
ولى در کارها و اغراض شخصى خود نباید توقع داشته باشد که دیگران در برابرش سر فرود آوردند یا هر چه کند حق اعتراض و خرده‏گیرى باو نداشته باشند یا بپاس اینکه سرپرست و فرمانرواى جماعت است، از پاره‏اى از وظائف عمومى معاف باشد و همچنین یک فرد ثروتمند نمى‏تواند ثروت را مایه افتخار خود قرار داده به پشتیبانى ثروت خود مستمندان و زیردستان را بکوبد؛ و نیز فرمانروایان جامعه حق ندارند از او طرفدارى کرده هر سخن بیهوده او را بحقوق مسلم فقیران مقدم دارند.
و نیز اسلام هرگز اجازه نمى‏دهد که در هیچ طبقه‏اى فرد توانا بدون استحقاق بر ناتوان؛ حکومت مطلقه نماید خداى متعال در کلام خود مى‏فرماید: پیروان اسلام همه با هم برادر و برابرند (سوره حجرات آیه١٠).
و نیز مى‏فرماید:
دین خدا تابع آرزوها و خواسته‏هاى شما (اهل کتاب و مسلمانان) نیست؛ هر کس کار خلافى انجام دهد مجازات خواهد شد. (سوره نساء آیه ١٢٢).
البته یک رشته اختصاصات، مانند اطاعت از پیشوایان دین و احترام والدین و مانند اینها در دین اسلام هست که در این مورد مساوات نیست و فقط وظائفى است مخصوص بیک طبقه بنفع طبقه دیگر ولى در این مورد هم کسیکه این حکم بنفع او شده است؛ نمى‏تواند بر دیگران برترى جسته مقام خود را برخ آنان بکشد.
آرى چون انسان فطرة غریزه امتیازطلبى دارد، اسلام بدون اینکه این غریزه فطرى را بکشد یک مورد عملى براى آن در نظر گرفته است و آن تقوى است.
در اسلام ارزش واقعى از پرهیزگارى است و چون طرف حساب تقوى، خداى تعالى مى‏باشد این مایه امتیاز هر چه بیشتر شود مزاحمتى پدید نخواهد آورد برخلاف امتیاز طبقاتى که بزرگترین عامل فساد جامعه و نیرومندترین سبب تزاحم افراد مى‏باشد.
در نظر اسلام یک فقیر پرهیزکار بر گروهى ثروتمند ناپرهیزکار برترى دارد و یکزن پرهیزکار از صدها مرد بى بند و بار بهتر است.
خداوند متعال مى‏فرماید:
اى مردم ما شما را از یک نر و ماده (مرد و زن) آفریدیم، هیچگونه تفاوتى در ریشه آفرینش و گوهر خلقت ندارید، و شما را گروه گروه و دسته دسته کردیم که همدیگر را شناخته اجتماعات متشکلى بوجود آورید، هر که از شما پرهیزکارتر است پیش خدا گرامى‏تر مى‏باشد (سوره حجرات آیه ١٣).
و باز مى‏فرماید:
من کار و کوشش هیچ یک از شما را ضایع نمى‏گردانم مرد باشد یا زن همه از یک نوع بوده و انسانند (سوره آل عمران آیه ١٩۵).


٢- با ملاحظه اینکه همه افراد در انسانیت و عضویت اجتماع شریکند و کار و کوشش همگى محترم است قوانینى وضع نموده که منافع هر کس در سایه آن معین مى‏گردد و قهراً راه تعدى و کشمکشهاى اجتماعى خودبخود بسته مى‏شود.
این مقررات با در نظر گرفتن اصل اولى بطورى تنظیم شده که فاصله طبقات مختلف جامعه راتا آخرین حدى که ممکن است از میان برداشته دورها را بهم نزدیک مى‏کند.


با این بیان روش اختصاصى اسلام در حفظ منافع افراد و رفع اختلافات اجتماعى بطور اختصار و اجمال روشن مى‏شود.

منبع:آموزش دین

  نویسنده: علامه سید محمد حسین طباطبائى‏(ره)

/ 6 نظر / 18 بازدید
غفاري

______________%% ______________%%% _____________%%%%% ____________%%%%%% _____________%%%% _____________%%% _____________%%% _____________%%% _____________%%% _____________%%% _____________%%% _____________%%% _____________%%%__%% _____________%%%__%__% _____________%%%___%__% _____________%%%___%___% _____________%%%___%____% _______%%____%%%__%____% ______%__%__%%%%%%__%% ______%___%%_____%____%% _______%____%%%%%_%% ________%___________%% _________%_________%% _________%%__سلام___%% ________%%____آپم_____%%% _______%%_____________%%% ______%%______زود بيا_____%% _____%%_______منتظرم_____%% _____%%__________________%% _____%%%________________%% ______%%_______________%%% _______%%%____________%%% _________%%%%________%%% ___________%%%%%%%%%

جواد رمضانپور

سلام وب بسيار عالي داريد اگر با تبادل لينک موافق هستيد خبرم کنيد

بیقرار ظهور

سلام علیکم دوست خوب و مهربانم جزاک الله خیرا می دانم که ما را از دعا فراموش نکرده اید کارهایتان در ترویج فرهنگ اهل بیت (ع) همچون گذشته خوب و متعالی است انشاء الله امام (عج) خریدار کارهایتان باشند

ãÑÊÖí

salam tarhe ferestadane milion ha salavat jahate salamatie EMAM ZAMAN va shadie roohe SHOHADA. az ham aknoon 21/6/1389 ta 21/7/1389 yani be modate 1 mah dar www.shohadayemehrab.blogfa.com ba ersale nazar dar ghesmate nazarate ma, tedad salavati ra ke mayelid beferestid ra benevisid... http://shohadayemehrab.blogfa.com enshaallah dar panahe KHODAvande bozorg va zire saye EMAME ZAMAN pirooz va sarboland bashid. ya ALI madad Eltemase 2a

انسانم آرزوست

سلام دوست من .ممنونم از دعوتتون .جالب بود استفاده کردم[گل]

حسین

سلام و ممنون از حضورت مطالب خیلی خوبی می نویسی موفق تر باشی